Дні Пам’яті в Музеї ХДЮКМ
/Files/photogallery/8275/DSC_0006.jpg В лютому 2018 року в Музеї ХДЮКМ відзначили дві важливі події в історії України. Це були Дні жалю і пам’яті за полеглими українцями, які віддали своє життя, дослухаючись до свого серця, яке покликало їх на важкі випробування. Перша подія, яка відзначалася в Музеї клубу стала Днем Пам’яті воїнів-інтернаціоналістів і 29-ї річниці відведення радянських військ з Афганістану 15 лютого 1989 року. До відзначення цього дня в Музеї відкрилася пересувна виставка «Ніхто не створений для війни», підготовлена лекція «Афганістан: війна 1979-1989 рр.». На виховний захід «Ціна чужої війни» прийшли курсанти гуртків «Судомодельний» (керівник Барановський М.К.) і «Морський десант»(керівник Тисячник М.Л.). Під час проведення лекції, вихованцям клубу були запропоновано ознайомитися з матеріалами пересувної виставки, які включали фотографії Телечкуна Дмитра Олександровича, чий племінник-тезка був випускником клубу у 2010 році. Саме тоді до архіву клубу і його фотофонду надійшли унікальні фотографії, які зробив Дмитро Олександрович, коли проходив службу в Афганістані з 1987 до моменту виходу радянських військ з країни у 1989 р. Служив Дмитро Олександрович в мотострілецькій частині, яка дислокувалася в провінції Баглан, в долині річки Панджшер, що в перекладі означає долина п’яти левів. Частина, де служив Дмитро Олександрович контролювала караванні стежки, які використовували опозиційні війська для караванів зі зброєю, що надходили з Пакистану. Зі складів в Пакистані зброя і бойові припаси доставлялися до державного кордону і там формувався караван, який доставляв грузи до місця призначення. Згадуючи роки проведені в Афганістані, Дмитро Олександрович вже після повернення в рідні місця, записав у своїх спогадах: «І зараз, я можу з впевненістю сказати, що не приймаю війну. Так, треба вміти захищати свою сім’ю, себе, своїх сусідів, рідних, свою Батьківщину. Але я і до сих пір не знаю, кого захищав тоді. Ніхто не створений для війни!» Ці слова спогадів Телечкуна Дмитра Олександровича і дали назву нашій пересувній виставці, до якої в День Пам’яті воїнів-інтернаціоналістів прийшли курсанти клубу, віддаючи шану полеглим 2572 українським воїнам-афганцям.
/Files/photogallery/8275/DSC_0014.jpg Ще один виховний захід відбувся в Музеї клубу 18 лютого 2018 р., коли вся Україна вшановувала пам’ять Героїв Небесної Сотні. В цей день в виставково-інформаційній зоні Музею відкрилася пересувна виставка «У нашій пам’яті вони назавжди залишились!», де були розміщені портрети харків’ян, полеглих під час кривавих подій 18-20 лютого 2014 року на Майдані в Києві – Євгена Котляра, Владислава Зубенка, Юрія Паращука і загиблих під час теракту 22 лютого 2015 року біля Палацу Спорту в Харкові: Вадима Рибальченка, учня Харківської загальноосвітньої школи № 11 Данила Дідика, студента Харківської Академії Міського господарства Миколи Мельниченко, керівника Харківського Євромайдану Ігоря Толмачова. Віддати пошану загиблим героям-землякам прийшли до Музею вихованці гуртка «Англійська для моряка» (керівник Ільнікова Т.М.). Окрім пересувної виставки в Музеї розміщена і стаціонарна виставка «Пам’яті полеглим за єдину і свободну Україну», де були запалені свічки в знак жалоби за співвітчизниками, які склали безсмертну Небесну Сотню.


Крути – бій перших українських кіборгів

2018-01-31

/Files/photogallery/8273/музей 29 січня.jpg 29 січня 2018 року в виставково-інформаційній зоні Музею ХДЮКМ відбувся виховний захід «Пам’ятай про Крути!», в якому прийняли участь курсанти клубу. На захід прийшли вихованці гуртка «Морський дизайн» (керівник Григорова О.Ю.) і «Юнга» (керівник Мартиненко О.К.). Для вшанування пам’яті полеглих юнаків військової школи імені Богдана Хмельницького, Помічного студентського куреня Січових стрільців в Музеї біли підготовлені тимчасова виставка «Крути – бій за майбутнє», де були відображені документальні та художні матеріали цієї теми та лекція «Крути – бій перших українських кіборгів».
Минуло 100 років від тієї кривавої трагедії, що сталася внаслідок нерівного бою між бійцями української армії УНР і бійцями армії більшовиків 29 січня 1918 року під станцією Крути на Чернігівщині, яка відкривала шлях до захоплення Києва. Тривалий час найбоєздатнішою українською частиною був бойовий відділ 1-ї Української військової юнацької школи сотника Аверкія Гончаренка. Спільно з іншими військовими підрозділами та добровольцями 25–27 січня вони героїчно обороняли вузлову залізничну станцію Бахмач. Однак під загрозою оточення оборонці змушені були відступити до станції Крути, де почали укріплюватися. 28 січня у Бахмачі з’явилася об’єднана армія більшовиків, під командуванням М. Муравйова. Проте вже наступного дня на станції Крути їхній наступ зупинили українські частини, до яких підійшло підкріплення – учні Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького та Помічного студентського куреня Січових стрільців (18–20-річні юнаки з Університету святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія). Здебільшого вони були неготовими до військових дій і мали погане озброєння. До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналися близько 80 добровольців із підрозділів Вільного козацтва з Ніжина.
Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Загальні втрати загону сотника Гончаренка слали 250-300, з них забитими – 70-80. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти Київського унiверситету святого Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич, Григiр Пiпський, Іван Сорокевич, Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич.

Танцювальна педагогіка в Музеї клубу

2018-01-17

/Files/photogallery/8275/1.jpg Ще наприкінці минулого 2017 року в Музеї Харківського дитячо-юнацького клубу моряків відбулася незвичайна екскурсія з використанням так званої танцювальної педагогіки. Вже і раніше в екскурсійній практиці Музею клубу фрагментарно використовувались незвичні нестандартні підходи до проведення екскурсій з дітьми дошкільного і молодшого шкільного віку, які вимагають використання особливої музейної педагогіки. Це і прослуховування музикальних творів, спів і інсценування пісень морської тематики. Використання танцю під час відвідування музею є продовженням практики пристосування різних методів впливу на уявлення екскурсантів для більш глибокого осмислення матеріалу екскурсій.
/Files/photogallery/8275/2.jpg Розуміючи, що танець може використовуватися не тільки як педагогічний елемент пізнання, але й стати своєрідною танцювальною терапією, де рух розвиває соціальне, когнітивне, емоційне і фізичне життя екскурсантів. За словами Б.В. Асаф’єва «танок є мовою тіла. І якщо ми не можемо що-небудь передати словами, то показати в динаміці власного тіла, через його пластику набагато легше».
/Files/photogallery/8275/3.jpg Перш ніж підійти до подібної роботи в Музеї клубу було вирішено провести пробні танцювальні екскурсії для курсантів танцювальних колективів позашкільного осередку. Так для групи вихованок танцювального колективу клубу «Мобі Дік» була розроблена екскурсія «Мелодії рідного краю: пісня козака харківського полку Семена Климовского «Їхав козак за Дунай», яка складалася з трьох етапів. На початку екскурсії відвідувачам було запропоновано ознайомитися з виставкою і лекцією, присвяченою долі Семена Климовського, який довгий час вважався легендарною постаттю. Тільки в 1905 році історику Всеволоду Срезневському пощастило відшукати в особистій бібліотеці Петра I та опублікувати два рукописні твори, які підписав «негоднейший раб харьковский козак Семен Климов», зробивши їх надбанням усіх цікавих. Мова творів Семена Климовського близька до мови творів Сковороди-російська з численними церковнослов'янізмами та українізмами. Деякі твори написані повністю українською розмовною мовою.
Другим етапом екскурсії стало прослуховування пісні «Їхав козак за Дунай», яку співав меценат і блискучий дипломат Андрій Розумовський для Людвіга ван Бетховена. Вже під час першого прослуховування перед групою ставиться завдання спробувати відчути цю пісню через танок. Вже під час другого прослуховування, екскурсантки почали відпрацьовувати окремі елементи танку. А вже під час третього прослуховування між учасниками групи утворилася певна атмосфера колективної роботи, де окремі дівчата запропонували план танку на кожну строку пісні. Вже, коли вчетверте звучала пісня, група почала танок. Поступово до кінця пісні усі рухи групи стали більш відточеними і організованими. Так утворився танок за мотивами української пісні «Їхав козак за Дунай».

Виховний захід в Музеї «Невинні жертви Голодомору»

/Files/photogallery/8260/DSC_0105.jpg В останніх днях листопада в Музеї ХДЮКМ згадують про тяжке випробування українського народу в часи Голодомору 1932-1933 рр. В минулі роки представники Ради Музею відправлялися до Музею історії Голодомору в селі Волохів Яр Чугуївського району, ходили в краєзнавчий поход до пам’ятного хреста, який вперше в Україні було поставлено в Харкові в 1989 р. в Молодіжному парку і читали там біля знаку усім жертвам тих страшних випробувань спогади очевидців, які записали вихованці краєзнавчої групи «Чайка» в селі Мохнач Зміївського району.
В цьому році в ІV експозиційному залі в його інформаційно-виставковій зоні зусиллями представників краєзнавчої групи «Чайка» була підготовлена тимчасова виставка «Недитяча історія Голодомору», яка присвячена дитячим жертвам цього страшного лихоліття. На виставці представлені матеріали походів учасників краєзнавчої групи селищами Харківщини, де були зібрані спогади і фотоматеріали про важкі випробування в часи Голодомору 1932-1933 рр. Окрім того, на виставці представлені етнографічні матеріали, які збиралися протягом десяти останніх років: чавунці, горщики, жорнова, ринки, тобто ті предмети, які вживаються під час приготування їжі. Вони були представлені в перегорнутому вигляді, що означало, що посуд пустий і п’ять колосків на жорнова символізували славнозвісний закон про колоски, який забороняв збирання колосків на полях.
Під час проведення виховного заходу «Невинні жертви Голодомору» з курсантами гуртків «Юнга», «Англійська мова для моряка» були представлені світлини, які віддзеркалювали хроніку подій часів Голодомору в призмі відчуття дітей, яким було найважче переживати випробування голодом, а також були зачитані спогади жителя села Мохнач Бондарцова Семена Сергійовича 1921 року народження. Починаються ці спогади словами: «В селі від голоду багато померло народу. Де помирали там і ховали. Один коней пас у полі і помер під кущиком, там і поховали...».
Закінчуючи виховний захід і запрошуючи дітлахів продивитися виставку можна було помітити, що особливо зворушило курсантів репродукції картин українських художників, на яких були зображені діти в селах, біля хат і їх батьки, які безсило сидять на землі, опустивши руки і не знаючи як прокормити дітей.

/Files/images/DSC_0107.jpg


Річниця Революції Гідності в Музеї клубу

2017-11-22/Files/photogallery/8263/DSC_0003.jpg 21 листопада в Музеї Харківського дитячо-юнацького клубу моряків відбулося відзначення Революції Гідності яка залишила глибокий, визначальний і незабутній слід в історії. В інформаційно-виставковій зоні ІV експозиційного залу відбувся виховний захід «Майдан. Революція Гідності. Згадаймо головне» за участю курсантів гуртків «Юнга», «Морський дизайн» і «Судномоделіст». Під звуки пісні «Плине кача» вихованці клубу прослухали спогади учасників подій на Майдані біля стаціонарної виставки «Пам’яті полеглих за єдину і свободну Україну», вшанували пам’ять харків’ян, полеглих під час активної фази Революції Гідності, відвідали фотовиставку «І тільки тим історія належить хто за неї бореться й живе», що розміщена в інформаційно-виставковій зоні та прослухали лекцію про події, що розвернулися в листопаді 2013 р. на Майдані. Вихованці клубу усвідомили, що Революція Гідності не завершилася і продовжується в нашому сьогоденні. ЇЇ ідеали, надії й рішення разюче змінили нашу ментальність, розпочали і продовжують формувати нашу нову політичну ідентичність.

/Files/photogallery/8263/DSC_0005.jpg

Довгий час після завершення лекції та виховного заходу ще не розходилися курсанти гуртку «Юнга» (керівник В.І. Голоднік) переходячи від фотовиставки до куточку полеглих за свободну Україну, знову і знову вдивляючись в обличчя молодих співвітчизників, які віддали своє життя заради нового справедливого і чесного життя. Юні курсанти усвідомлюють, що багато чого треба зробити, щоб настав той час, коли українці заживуть вільно і щасливо, і, як говорили курсанти: «За нами останнє слово!».

/Files/photogallery/8263/DSC_0008.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 71