Літературна екскурсія з капітаном шхуни «Колумб»

В цьому році 25 квітня в 109-й день народження М.П. Трублаїні в Музеї Харківського дитячо-юнацького клубу моряків стало днем проведення незвичної літературної екскурсії за виставками експозиційних залів музею. А до цієї події в музеї протягом останніх трьох років готовилися як стаціонарна виставка в ІІ експозиційному залі так і тимчасові в ІІІ та ІV залах музею. Матеріал про керівника Клубу юних дослідників Арктики в Харківському Палаці піонерів та жовтенят М.П. Трублаїні вихованці краєзнавчої групи «Чайка» почали збирати, коли вирішили взяти участь в Міжнародному конкурсі «Каверинські читання в Україні», присвяченого ювілею роману «Два капітани» в 2012 році. Тоді було підготовлено дослідницьку роботу «Крізь льоди за крилами рожевої чайки», яка розповідала про мандрівки та участь в полярних експедиціях М.П. Трублаїні на криголамах та його виховну роботу як керівника Клубу юних дослідників Арктики в Харківському Палаці Піонерів та жовтенят. Тоді робота була відмічена Дипломом за роботу в проекті «Їх імена в історії підкорювачів полюсів Землі» та отримала Перше місце в творчому конкурсі, присвяченому 110 річчю від дня народження В. Каверіна. Трохи пізніше матеріали, що були використані для дослідження, стали основою для стаціонарної виставки «Капітан шхуни «Колумб»», яку було розміщено в ІІ експозиційному залі Музею ХДЮКМ, де розповідається про історію створення Харківського клубу юних моряків та його музею. Місце розташування стаціонарної виставки було обрано неспроста. Цим було підкреслено ту духовну спадкоємність, яка проглядається між Клубом юних дослідників Арктики та Харківським клубом юних моряків, який продовжив традиції виховання юних штурманів та полярників, що закладалися в середині 30-х років в Палаці піонерів та жовтенят керівником Клубу юних дослідників Арктики М.П. Трублаїні.

В цьому році до 25 травня членами Ради Музею було вирішено допрацювати стаціонарну, вже діючу виставку та створити нові тимчасові виставки для популяризації творів М.П. Трублаїні. Так в ІІІ експозиційному залі розмістилася виставка «Про що можуть розказати обкладинки книг», де знайшли своє місце копії обкладинок книг М.П. Трублаїні, які видавалися з 30х рр. по 90-ті рр. ХХ ст. Тут були обкладинки таких повістей як: «Лахтак», «Мандрівники», «Шхуна Колумб», «Орлині гнізда», «Лебединий острів», «Глибинний шлях» та збірок оповідань: «Оповідання про далеку Північ», «Волохан», «Крила рожевої чайки», «Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку», «Вовки гоняться за оленями» та інші. А в ІV експозиційному залі в інформаційно-виставковій зоні було розміщено малюнки з книги «Шхуна «Колумб»», які розповідали про події, що зображені в повісті, яку М.П. Трублаїні написав в 1939 році.

Використовуючи матеріали цих двох нових тимчасових виставок, члени Ради музею ХДЮКМ підготували літературну екскурсію з елементами квесту. Так біля виставки «Про що можуть розказати обкладинки книг» були зачитані витримки з таких творів як «Вовки гоняться за оленями» та «Крила рожевої чайки». В ІV залі, біля виставки малюнків до повісті «Шхуна «Колумб»» було запропоновано ознайомитися з зображеннями, які мали певні номери. Діти отримали картки з витримками з повісті і повинні були за текстом цих карток знайти зображення до подій повісті. Так відвідувачі виставок в Музеї отримали можливість доторкнутися до творчості українського письменника, мандрівника, учасника далеких полярних експедицій М.П. Трублаїні, чиє життя проходило в нашому місті і тісно було пов’язано з вихованням юних дослідників, штурманів, мореплавців, полярників.

Кiлькiсть переглядiв: 242