Нові експонати в Музеї клубу юних моряків

/Files/photogallery/5/Нові експонати в Музеї клубу юних моряків, 23.12.2014_2.JPG Підбиваючи підсумки 2014 року, активісти Ради Музею клубу юних моряків Харківського дитячо-юнацького клубу моряків згадують не тільки про досягнення в краєзнавчій та науково-дослідницькій роботі, але й підраховують нові надходження в фонди музею. В цьому році до основного, науково-допоміжного та обмінного фондів надійшло більш 130 експонатів. Серед них особливо привертають увагу юних музейних робітників краєзнавчої групи „Чайка” п’ять нових експонатів науково-допоміжного фонду та одного документу в архів Музею в особистий фонд ветеранів-підводників.
Першим таким цікавим експонатом стали три фрагменти ручки та стінок грецької амфори (ІІІ-ІІ ст. до н.е.), що нам привіз з відпочинку в літньому оздоровчому таборі на Миколаївщині „Примор’є” вихованець краєзнавчої групи „Чайка”, учень ХЗОШ № 111 Галаган Олександр. Під час відпочинку в таборі Олександр з екскурсією відвідав острів Березань, де в далекому минулому в VІІ ст. до н.е. виникла перша колонія переселенців з Греції - Борисфен. Зараз на острові ще можна спостерігати сліди археологічних розкопок. Дослідження на цьому острові показали, що наявність планування житлових кварталів, системи водопостачання, залишки монументальних споруд громадського призначення і храмів указують, що вже з 645 р. до н.е. колонія набуває міського вигляду. На городищі знайдено давню родоську та іонійську кераміку, кераміку елліністичного часу. Відкриті напівземлянки і кам'яні багатокімнатні будинки елліністичного часу. Серед знахідок багато монет ольвійського карбування. Там на острові, Олександр і знайшов фрагменти амфор. Тепер вони стали експонатами науково-допоміжного фонду та доповнили експозицію в третьому експозиційному залі Музею клубу юних моряків „Що приховує море?”.
/Files/photogallery/7932/Нові експонати в Музеї клубу юних моряків, 23.12.2014_1.JPG Ще одним цікавим експонатом науково-допоміжного фонду Музею став план бази перших атомних підводних човнів Тихоокеанського флоту в бухті Павловської затоки Петра Великого в Приморському краї на Далекому Сході. План цей накреслили мічман ВМФ СРСР Терещенко Олександр Якович та капітан 1-го рангу Філінюк Микола Сергійович, які проходили службу на цій базі. Креслення з позначеннями будівель на території бази було передано в судномодельний гурток, який під керівництвом Барановського Миколая Костянтиновича виконав модель бази, що знаходиться в ІV-му експозиційному залі Музею клубу юних моряків. А нагадав юним краєзнавцям про існування цього креслення ветеран ВМФ СРСР Даниленко Віталій Васильович, який деякий час працював в Харківському клубі юних моряків. Тепер, після того як точний план бази 26-ї дивізії атомних підводних човнів Червонопрапорного Тихоокеанського флоту передано до Музею клубу, з’явилася нагода підписати всі будівлі на моделі бази для створення легенди макету.
Цікавий матеріал надійшов і в архів Музею, який вміщує листи, спогади, фотографії, документи, що знаходяться в особистому фонді ветеранів-підводників Харкова. Це спогади моториста підводного човна С-51 Лаванова Олексія Миколайовича про зустрічі з Героєм Радянського Союзу І.І. Фісановичем, які були представлені бойовим ветераном під час виступу на Всеукраїнському Форумі ветеранів-підводників, присвяченому 100 - річчю з дня народження підводника північноморця гвардії капітана ІІ рангу, командира Гвардійського Червонопрапорного підводного човна „Малютки” М-172, Героя Радянського Союзу Фісановича Ізраїля Ілліча, який проходив 22-23 листопада 2014 р. В рамках форуму і відбувся виступ учасника бойових дій у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр. і Параду Перемоги 24 червня 1945 р. в Москві ветерана-підводника групового переходу підводних човнів з Тихоокеанського на Північний флот в роки війни, старшого червонофлотця-орденоносця О.М. Лаванова.
/Files/photogallery/8/Нові експонати в Музеї клубу юних моряків, 23.12.2014_3.JPG Зміст виступу було передано в Музей клубу юних моряків, де був розміщений в архіві закладу в особистій папці О.М. Лаванова.
Кiлькiсть переглядiв: 110